•   Wtorek, 5 listopada 2024
Poradnik

„Korekta” czy „redakcja” tekstu? I czym to się różni?

Czym różni się między sobą korekta od redakcji tekstu? Czy powinno się inwestować i w jedno i w drugie? Postaramy się na ten temat nieco więcej powiedzieć.

Redagowanie tekstu – co to takiego?

Redagowanie to nanoszenie w treści dokumentu poprawek gramatycznych, stylistycznych, leksykalnych, składniowych a także logicznych. Redakcja tekstu to przygotowanie pod kątem językowym materiałów do publikacji. Celem będzie tutaj poprawa jakości komunikatów tekstowych tak, aby były lepiej przyswajalne i bardziej atrakcyjne odbiorcy.

Często sprawdzamy i poprawiamy naukowe teksty. To oczywiście najcięższy kaliber prac z jakim czytelnik będzie miał do czynienia. Ale skoro już sama treść będzie trudna w odbiorze i w jakieś mierze zamknięta to poprawiając formę można w pewnym stopniu sprawić, że całość będzie zyskiwać na czytelności. Jak to się robi? Przede wszystkim redaktor, jeśli jest dobry w tym co robi to pewnie zna wiele ciekawych sposobów. Można zacząć od dzielenia długich zdań na nieco krótsze, tak by dało się ograniczyć ilość zdań złożonych. Dzięki temu łatwiej będzie czytacz taki tekst i jego przyjmowanie przez czytelnika będzie po prostu lepsze. Jeszcze inne rozwiązanie to dodawanie śródtytułów i dzielenie tekstów w taki sposób, by od strony wizualnej wyglądały lepiej dzięki czemu czytać się je będzie lepiej.

To jak wszystko będzie wyglądać ma bardzo duże znaczenie dla odbioru. Świetnym przykładem mogą być tutaj redagowane profesjonalnie prace magisterskie, doktorskie czy habilitacyjne, które po wykonaniu redakcji oczywiście będą wyglądać lepiej i maja znaczenie lepszy odbiór komisji a to sprawia, że pojawiają się potem lepsze oceny na obronach i oceny za prace od komisji egzaminacyjnej.

Redagowanie tekstu

Inny przykład to książki, które trafiają do sprzedaży bez opracowania językowego. Niestety od razu okazuje się, że książka nie sprzedaje się tak jak tego oczekiwał autor, zostaje on oceniony jako niestaranny i słaby i nawet nie ma tutaj większego znaczenia, że teoretycznie fabuła zasługuje na literackiego Nobla. Od drugiej strony patrząc jest tak, że nawet słabsza treść będzie w oczach odbiorcy wyglądać lepiej jeśli będzie doszlifowana od strony językowej.

Na czym polega korekta?

Zadanie klasycznego korektora będzie łatwiejsze niż praca redaktora. Zadaniem korektora będzie bowiem wyłapanie a potem poprawienie błędów językowych w tekście. Zwraca się wiec uwagę na błędy ortograficzne, co jednak w tekstach polskich pojawiają się rzadko. Jednak również błędy interpunkcyjne, które natomiast pojawiają się bardzo często, w interpunkcji Polacy są po prostu słabi. Poza tym omawia się także szereg innych błędów, które mogą umknąć mniej czujnym autorom. W grę wchodzą takie kwestie jak usterki fleksyjne, leksykalne czy stylistyczne. Korektor ma za zdanie te wszystkie niedoskonałości znaleźć i poprawić.

Tradycyjny korektor wskazuje wszelkie usterki w materiale drukowanym stosując do tego znaki korektorskie, które wprowadzał na marginesie sprawdzonego dokumentu. Jeśli chodzi o nowoczesną korektę elektroniczną zmiany nanosi się na pliku tekstowym w edytorach tekstów, w ramach narzędzia do Śledzenia zmian. Ta funkcja sprawia, że proces korekty jest przyjazny szczególnie dla autora, a otrzymawszy tekst w Wordzie wystarczy tylko sprawdzić jakie były zmiany a potem jednym kliknięciem będzie można je zatwierdzić i wtedy od razu mamy gotowy tekst po profesjonalnej korekcie, nic więcej w tym zakresie już nie będzie trzeba realizować samodzielnie. Dlatego właśnie korekta może mieć istotne znaczenie i warto na to zwrócić uwagę.

Zobacz również