•   Czwartek, 25 lipca 2024
Poradnik

Jak nauczyć dziecko mówić po angielsku w domu [12 wskazówek od ekspertów]

Naucz swoje dziecko mówić po angielsku, a otworzysz przed nim świat możliwości na przyszłość. Jest dobrze udokumentowane, że osoby posługujące się językiem angielskim często zarabiają więcejmają dostęp do najlepszych uniwersytetów na świecie i mają większe możliwości podróżowania. Kto nie chciałby tego dla swojego dziecka?

Jeśli jesteś zdecydowany pomóc swojemu dziecku w nauce języka angielskiego, prawdopodobnie rozważasz skorzystanie z pomocy ekspertów, czy to poprzez kurs języka angielskiego onlinelub znalezienie korepetytora, który specjalizuje się w nauczaniu dzieci.

Jednak jako rodzic zastanawiasz się pewnie również, co mogę zrobić w domu, aby pomóc dziecku w nauce angielskiego? Zadaliśmy to pytanie korepetytorom Preply English, którzy specjalizują się w nauczaniu dzieci, i oto, co powiedzieli.

1. Śpiewaj z nimi piosenki

Wielu korepetytorów wspomniało, że muzyka jest świetnym sposobem na przyciągnięcie uwagi dziecka i pomaga mu zapamiętać nowe słowa bez stresu.

Nyuyki "Dla mnie najlepszym sposobem jest śpiewanie i oglądanie interaktywnych filmów. Zostało to już przetestowane i jak dotąd wypadło pozytywnie. Większość dzieci uwielbia piosenki i łatwo zapamiętuje rzeczy dzięki muzyce.!"

2. Używaj angielskiego w życiu codziennym

Jeśli dobrze czujesz się, mówiąc po angielsku, używaj go w życiu codziennym obok swojego języka ojczystego. Wczesna styczność z więcej niż jednym językiem w domu ma dziesiątki zalet dla Twojego dziecka. Badania wykazują, że w dłuższej perspektywie ułatwi mu to wymowę w dłuższej perspektywie.

Magdalini "Spraw, aby proces uczenia się był jak najbardziej naturalny. Nie traktuj angielskiego jak języka obcego, ale włączaj go do codziennych zajęć, gier i piosenek, tak jak robisz to z pierwszym językiem dziecka. Podczas kolorowania nazywaj kolory po angielsku, podczas tańca powtarzaj nazwy ruchów po angielsku itd.

3. Ustal regularną rutynę nauki

Powszechnie wiadomo, że dzieci uwielbiają rutynę: wzbudza ona w nich poczucie bezpieczeństwa i pomaga im rozwijać samodyscyplinę. Jest to również bardzo pomocne w nauce drugiego języka!

Mirela Z."Jeśli uczysz swoje dzieci angielskiego w domu, radzę Ci, abyś wprowadził dla nich rutynę! Ustal harmonogram, który będzie konsekwentnie realizowany w każdym tygodniuZaplanuj dni i godziny, w których Twoje dzieci będą się uczyć angielskiego. Niech same wybierają tematy do nauki, aby utrzymać ich zainteresowanie. Daj im zabawne projekty do wykonania, np. rysowanie układu słonecznego, mapy USA, obrazków z wakacji itp. i nagraj ich prezentację na temat projektu. Będą się czuli ważni!".

4. Baw się z dzieckiem po angielsku

Kilku naszych korepetytorów zasugerowało, że należy zachęcać dziecko do używania języka angielskiego podczas zabawy. W końcu nauka języka nie będzie się kojarzyć z nauką, jeśli będzie się dobrze bawić!

Rajesh "Aby pomóc dziecku w nauce języka angielskiego, zachęć je do zabawy w tym języku. W domu spróbuj bawić się w przebieranki, chowanego, Simona Saysa, szarady i inne popularne gry, jednocześnie mówiąc po angielsku. Innymi słowy, zachęć je do nauki języka w taki sam sposób, w jaki nauczyło się swojego pierwszego języka!".

5. Poproś uczniów, aby odegrali coś, co widzieli w telewizji

Jeśli chodzi o zabawę, jednym z pomysłów na kreatywną grę jest poproszenie dziecka o odegranie roli w anglojęzycznej reklamie, którą można znaleźć na YouTube lub w telewizji.

Miriela "Poproś dziecko, by obejrzało reklamę i powtórzyło ją, tak jakby w niej występowało. Pomoże to w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, a jeśli dziecko jest nieśmiałe, pomoże mu przezwyciężyć strach przed popełnieniem błędu".

6. Wspólne czytanie komiksów

Jeśli Twoje dziecko jest nieco starsze, anglojęzyczne komiksy mogą być świetnym krokiem w kierunku samodzielnego czytania po angielsku. Nie wiesz, od czego zacząć? Komiksy Marvela są klasycznym punktem wyjścia dla osób uczących się angielskiego w USA, a Pamiętnik cwaniaczka (Diary of a Wimpy Kid) świetnie nadaje się do nauki współczesnego brytyjskiego angielskiego.

Jamie "Myślę, że komiksy to świetny sposób na zmotywowanie dziecka do nauki angielskiego, w zależności od jego wieku i umiejętności. Jeśli na przykład przeczytają komiks z ulubionym superbohaterem, będą podekscytowane nauką. Ponadto obrazki naprawdę pomagają im zrozumieć język, ponieważ dostarczają świetnego kontekstu."

7. Chwal je!

Dzieci bardzo dobrze znoszą zachętę, a przede wszystkim zachętę ze strony rodziców! Jeśli Twoje dziecko stara się jak najlepiej uczyć angielskiego, daj mu do zrozumienia, że jego wysiłek sprawia, że jesteś z niego dumny.

Leonah "Chwal swoje dziecko, aby stworzyć poczucie sukcesu, i zachęcaj je szczególnie wtedy, gdy nie ustaje w trudnych zadaniach. Stwórz system nagród za ciężką pracę! Nie musi to nic kosztować - dodatkowy czas wolny, więcej wizyt u przyjaciół lub zajęć, które same wybiorą. Nie krytykuj ich zbyt często ani nie poprawiaj każdego błędu - popełnianie błędów podczas nauki języka jest w porządku i bardzo normalne. Krótko mówiąc, NAGRAJ, NAGRAJ, NAGRAJ!!!".

8. Zadawaj im pytania otwarte w języku angielskim

Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż dziesięć lat, prawdopodobnie zawsze pyta Cię "Dlaczego?". Teraz twoja kolej, aby zrobić to dla nich!

Nickoi "Moją strategią w klasie jest zadawanie pytań otwartych, które pozwalają uczniom mówić i wyrażać siebie w jak największym stopniu. Rodzice mogą robić to samo, angażować swoje dzieci w rozmowę, która pozwala im używać języka w jak największym stopniu."

9. Zorganizuj podwieczorek po angielsku

Jeśli Twoje dzieci są bardzo małe, zorganizowanie przyjęcia z misiami po angielsku jest bardzo miłym pomysłem, który na pewno im się spodoba!

Clare "Najlepszym sposobem, w jaki rodzice mogą pomóc małym dzieciom w nauce angielskiego w domu, jest połączenie nauki z zabawą. W przypadku bardzo małych dzieci, dlaczego nie spróbować zorganizować przyjęcia przy herbatce po angielsku? Dziecko może zaprosić swoje miękkie zabawki, a rodzic może przyjść z młodszym rodzeństwem, któremu nie będzie przeszkadzało, w jakim języku się mówi, jeśli tylko będzie mógł się przyłączyć do zabawy przy udawanej herbacie i ciastku!".

10. Twórz z nimi historie

Kreatywne pisanie w języku angielskim to świetna zabawa dla małych ludzi o dużej wyobraźni.

Clare "Ze starszymi dziećmi spróbujmy wspólnie napisać opowiadanie. Jako korepetytorka lubię tworzyć z moimi młodszymi uczniami historyjki o zabawce, którą przynieśli na lekcję. Dziecko od początku uczestniczy wtedy w kierowaniu swoją nauką. Gdy historyjka jest już gotowa, czytamy ją na zmianę na głos. Kiedy dziecko czyta historyjkę, rozpoznaje słownictwo, ponieważ są to słowa, które właśnie wypowiedziało. Można też dodać inne słowa kluczowe, aby nadać opowieści płynność lub wprowadzić nowe słownictwo. Później wykorzystuję tę historię jako podstawę do ćwiczeń lub pracy domowej."

11. Wykorzystanie kukiełek

Dwóch naszych nauczycieli wspomniało, że kukiełki to zabawny sposób, by pomóc młodszym dzieciom przezwyciężyć strach przed mówieniem po angielsku.

Sally "Uwielbiam grać z uczniami w gry z wykorzystaniem mojej kukiełki, Ziggy'ego. Czasami ukrywa on część karteczki, innym razem odgrywa czynności, które uczniowie muszą odgadnąć. Kiedy zadaję pytanie i widzę, że uczeń nie jest pewien, jak na nie odpowiedzieć, pytam Ziggy'ego, aby mogli usłyszeć jego odpowiedź. Dzięki temu nabierają pewności siebie i mogą próbować dalej! Możemy także poprawiać błędy Ziggy'ego - Dzięki temu uczeń nie boi się popełniać błędów, co jest bardzo ważne, i możemy się razem pośmiać."

Catherine Anne B "Obecnie uczę angielskiego dzieci arabskie i używam kukiełek jako głównego narzędzia w nauczaniu języka angielskiego. Zauważyłam, że dzieci uwielbiają kukiełki i nawet wystawiały przedstawienia kukiełkowe, demonstrując to, czego się nauczyły."

12. Porozmawiaj z korepetytorem swojego dziecka

Jeśli Twoje dziecko ma korepetytora angielskiego online, może być kuszące, aby zostawić je samo podczas lekcji. Zwłaszcza jeśli dziecko jest trochę nieśmiałe i nie chcesz go rozpraszać!

Kilku korepetytorów wspomniało jednak, że dzieci robią znacznie szybsze postępy, gdy rodzice sprawdzają, co dzieje się z ich korepetytorami. Dzięki temu mogą oni być na bieżąco z tym, czego uczy się ich dziecko, i ćwiczyć to między lekcjami.

Yolandi "Moi młodzi uczniowie, którzy robią najszybsze postępy, to ci, których rodzice aktywnie uczestniczą w ich nauce i rozwoju. Rodzice, którzy proszą mnie o nagrywanie filmów z zajęć swoich dzieci, aby je potem wspólnie oglądać, wykazują szybką poprawę. Dzieci i nastolatki, które nie otrzymują żadnego wsparcia ze strony rodziców podczas kursu językowego, osiągają wolniejsze postępy".

Bardzo chciała podkreślić, że rodzice mogą wiele zrobić, aby pomóc swoim dzieciom w nauce, nawet jeśli sami nie znają biegle angielskiego.

"Rodzice, którzy nie mówią po angielsku, ale chcą wspierać swoje dzieci/nastolatków w nauce angielskiego, mogą uczęszczać na moje zajęcia razem z dziećmi (bez dodatkowych opłat), aby i one mogły się uczyć. Dzięki temu będą mogli pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji lub uzupełniać arkusze w domu, ponieważ sami również uczestniczyli w zajęciach i uczyli się tego samego, co ich dzieci.

Następnie przekazała ostatnie przesłanie, z którym zgodzą się wszyscy rodzice.

"Miłość, okazywanie zainteresowania i wspieranie procesu uczenia się to trzy najważniejsze elementy, jakie rodzice mogą wnieść w rozwój swoich dzieci".

Złota zasada naszych korepetytorów? Niech to będzie dobra zabawa!

Rozmawialiśmy z ponad 30 korepetytorami i co najmniej połowa z nich stwierdziła, że najważniejszą radą przy nauczaniu dziecka języka angielskiego jest aby był to proces, który sprawia im przyjemność. Nie zmuszaj ich zbytnio do pracy nad ćwiczeniami gramatycznymi, a skup się na zabawie i umiejętności mówienia. W końcu dzieci są jeszcze na tyle młode, że mogą nauczyć się języka po prostu często przebywając w jego otoczeniu, a ważne jest, aby pozwolić im być dziećmi.

Daj dziecku radosne wspomnienia z nauki języka angielskiego, a wyrośnie z pozytywnymi uczuciami wobec tego języka. Dzięki temu chętniej będzie się go trzymać i rozwijać swoje umiejętności aż do osiągnięcia biegłości! Będzie to również o wiele przyjemniejsze doświadczenie zarówno dla Ciebie, jak i dla nich.

Jackie "Moja największa rada brzmi: spraw, by angielski był zabawą! Kreatywność i entuzjazm dziecka pomogą mu odnieść sukces. Ćwicz pisownię za pomocą gier. Czytajcie ciekawe historie. Zróbcie razem pyszny przepis po angielsku! W nauce nie chodzi tylko o wyniki, ale także o drogę, którą trzeba przebyć. Im bardziej praktyczna i interaktywna będzie nauka, tym więcej informacji dziecko zachowa w przyszłości."

Wnioski

Mam nadzieję, że te wskazówki dostarczyły ci inspiracji do kreatywnych sposobów uczenia dziecka angielskiego w domu. Jeśli chciałbyś uzyskać więcej wskazówek, kilka lekcji angielskiego z korepetytorem online, który specjalizuje się w nauczaniu dzieci może być źródłem inspiracji do wprowadzenia języka angielskiego do domu. Prywatne korepetycje nie muszą być drogie - ceny zaczynają się już od 5 dolarów za godzinę (a dla osób o krótszym czasie koncentracji uwagi dostępne są lekcje półgodzinne!).

Jeśli to czytasz, to znaczy, że planujesz zrobić bardzo odpowiedzialną rzecz dla przyszłości swojego dziecka. Umiejętność posługiwania się językiem angielskim to niezwykły dar, który pozwoli mu odnieść sukces w późniejszym życiu. Ponadto o wiele łatwiej jest nauczyć się nowego języka jako dziecko niż jako osoba dorosła! Jeśli rozpoczniesz ją jak najwcześniej, do czasu, gdy umiejętności językowe będą im potrzebne, będą miały wysoki poziom płynności, a mówienie po angielsku nie będzie sprawiało im trudności.

Zobacz również