•   Czwartek, 25 lipca 2024
Języki

Dlaczego powinieneś przystąpić do testu biegłości językowej?

Mam do Ciebie pytanie:

Jak dobry jesteś w swoim języku docelowym?

Czy wiesz? Czy masz realne poczucie swojej znajomości języka obcego, poza ogólnikowymi ocenami typu "jestem rozmowny" lub "rozumiem większość tego, co słyszę"?

Większość ludzi nie ma, i to jest w porządku. Często wiedza, że możesz używać języka "wystarczająco dobrze" podczas podróży za granicę, lub że możesz zrozumieć "wystarczająco dużo", gdy się do Ciebie mówi, to wszystko, czego ludzie naprawdę potrzebują.

Ale co jeśli jesteś poważnym uczniem języka, który naprawdę chce wiedzieć, jak jego lub jej niemiecki, kataloński lub japoński jest? Co w takim razie powinieneś zrobić?

Istnieje wiele możliwych odpowiedzi, ale ja uważam, że powinieneś przystąpić do oficjalnego testu biegłości językowej.

Należą do nich egzaminy takie jak te przeprowadzane w ramach Europejskiego Systemu Opis u Kształcenia Języ kowego (CEFR) w Europie, Amerykańskiej Rady Nauczania Języków Obcych (ACTFL) w Stanach Zjednoczonych oraz inne, bardziej specyficzne dla danego języka egzaminy przeprowadzane na całym świecie.

Test biegłości językowej nie tylko ocenia Twój poziom umiejętności w danym języku, ale także dostarcza wielu innych zaskakujących korzyści.

Podzielę się dzisiaj z Tobą czterema z nich.

1. Egzaminy językowe dają Ci jasny cel do osiągnięcia

Egzaminy językowe, w większości przypadków, są zorganizowane wokół ram, które opisują, co uczący się języka powinni być w stanie osiągnąć na poszczególnych poziomach umiejętności (np. początkujący, średnio zaawansowany i zaawansowany).

Jeśli jesteś w stanie zdać test przeznaczony dla osób na wysokim poziomie początkującym, wiesz, że jesteś w stanie poradzić sobie na wysokim poziomie początkującym. Jeśli nie zdasz testu przeznaczonego dla osób o niskim poziomie średniozaawansowanym, wiesz, że nie jesteś jeszcze na tym etapie nauki języka docelowego. I tak dalej, i tak dalej.

Testy biegłości językowej są więc użyteczne, ponieważ służą jako punkt odniesienia. Ramy, wokół których są zbudowane, bezpośrednio mówią, jakiego rodzaju umiejętności należy oczekiwać na poszczególnych etapach procesu uczenia się języka.

Bez testów o wiele trudniej jest dokładnie określić, na którym etapie się znajdujesz i jakie umiejętności musisz rozwinąć, aby iść do przodu. Możesz wyznaczyć sobie cele, ale trudno Ci będzie określić, czy są one rozsądne i czy w jakikolwiek znaczący sposób poprawią Twoje umiejętności.

2. Test biegłości językowej daje Ci termin, na którym możesz się skupić

Kolejną zaletą egzaminów językowych jest to , że utrzymują Cię w odpowiedzialności że faktycznie spełniają cel, który reprezentują.

Robią to poprzez:

  • Terminy rejestracji na egzamin
  • Opłaty za rejestrację na egzamin
  • Ustalone daty egzaminów

Terminy rejestracji na egzaminy oznaczają, że musisz zobowiązać się do przystąpienia do egzaminu językowego na długo przed tym, jak faktycznie usiądziesz i przystąpisz do niego. Zazwyczaj oznacza to, że po zapisaniu się, będziesz miał kilka miesięcy lub więcej, aby faktycznie przygotować się odpowiednio do egzaminu (i miejmy nadzieję, że go zdasz).

Opłaty rejestracyjne egzamin ów pomóc pobyt zaangażowany nawet dalej, wymagając, aby zapłacić pieniądze. Ponieważ każdy egzamin może kosztować od $50-$200 lub nieco więcej, będzie bardziej prawdopodobne, aby wziąć każdy egzamin poważnie, i studiować ciężko, tak, że nie trzeba płacić, aby powtórzyć.

Ustalone daty egzaminów mają podobną zaletę jak terminy rejestracji. Większość testów językowych jest przeprowadzana tylko kilka razy w roku i tylko w ściśle określonych miejscach na świecie. Jeśli chcesz przystąpić do danego egzaminu, musisz wiedzieć o tym z dużym wyprzedzeniem, aby móc zaplanować i odpowiednio się przygotować.

W pewnym sensie można postrzegać wszystkie powyższe elementy jako narzędzia, które zmuszają nas do skupienia się na nauce przed egzaminem.

Z pewnością taką rolę odegrały one w moim przypadku, gdy zdecydowałem się przystąpić do egzaminu Goethe-Zertifikat C2, który jest najbardziej zaawansowanym egzaminem z języka niemieckiego wg CEFR.

Kiedy już zapisałam się na egzamin, wiedziałam, że nie mam innego wyjścia, jak tylko ciężko pracować, dlatego na kilka miesięcy przed egzaminem poświęciłam się prowadzeniu życia prawie wyłącznie w języku niemieckim - słuchałam niemieckiego radia, często rozmawiałam z niemieckojęzycznymi przyjaciółmi, a nawet pisałam wpisy do mojego dziennika językowego - wszystko po niemiecku.

Było to kilka intensywnych miesięcy, ale to dodatkowe skupienie z pewnością pomogło, ponieważ udało mi się zdać egzamin.

3. Egzaminy językowe ujawniają twoje największe mocne i słabe strony

Przygotowanie się do egzaminu językowego i przystąpienie do niego ostatecznie ujawni, w których obszarach języka jesteś najlepszy, a w których nie.

Większość testów biegłości językowej uwzględnia fakt, że znajomość języka oznacza, że posiadasz szereg różnych umiejętności (takich jak mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie) oraz wiedzę merytoryczną (taką jak gramatyka i słownictwo). Oznacza to, że otrzymasz nie tylko jedną ocenę ogólną, ale także kilka innych ocen cząstkowych, które oceniają wyżej wymienione umiejętności.

Normalnie, nie jest możliwe, aby być równie uzdolnionym we wszystkich tych rzeczach jednocześnie. Wszyscy mamy rzeczy, w których jesteśmy naturalnie lepsi i inne, w których jesteśmy naturalnie gorsi. Twoje oceny z każdego elementu egzaminu ujawnią dokładnie, gdzie leżą twoje mocne i słabe strony, dzięki czemu będziesz mógł je poprawić w przyszłości.

Jeśli przeraża Cię myśl o zdaniu drogiego egzaminu, który obnaży Twoje słabości językowe, to wiedz, że większość organizacji egzaminacyjnych udostępnia poprzednie egzaminy online. Ponieważ są to (w większości przypadków) autentyczne egzaminy, możesz wykorzystać je do nauki do egzaminu, do którego podchodzisz. Pozwala to na uzyskanie wszystkich krytycznych informacji zwrotnych, które mógłbyś uzyskać na prawdziwym egzaminie, ale w sposób mniej ryzykowny.

Ten system używania egzaminów do trenowania i ponownego trenowania konkretnych umiejętności jest skuteczny, ponieważ zmusza do celowej praktyki, potężnego rodzaju praktyki, która jest zbudowana wokół skoncentrowanych ulepszeń w bardzo konkretnych aspektach naszej wydajności. W ten sposób testy językowe i egzaminy mogą być używane jako niesamowite narzędzia do nauki, a nie jako coś, czego należy się bać. Jest to istotna zmiana paradygmatu, którą ja i moi uczniowie wykorzystaliśmy w celu osiągnięcia prawdziwego, stałego postępu. Okazało się to szczególnie ważne przy pokonywaniu "średnio zaawansowanego plateau" - niechlubnego punktu, w którym wszyscy uczący się mają tendencję do utknięcia po przekroczeniu poziomu początkującego.

Niezależnie od tego, czy oficjalnie zasiadasz do egzaminu, czy też bierzesz udział w wersji ćwiczeniowej, używaj ocen, które otrzymujesz w każdej sekcji, aby pomóc ci rozpoznać, gdzie musisz się poprawić.

4. Wyniki egzaminu mogą być umieszczone w Twoim CV

Tak jak Ty możesz się zastanawiać jak dobrze radzisz sobie z językiem docelowym, tak ludzie, którym wspominasz o swoich umiejętnościach językowych mogą się zastanawiać jeszcze bardziej.

Jest to szczególnie prawdziwe, gdy starasz się o pracę lub inne stanowisko, które może wymagać od Ciebie profesjonalnego wykorzystania Twoich umiejętności językowych; nawet jeśli ludzie, którzy Cię zatrudniają nie znają języka, którym mówisz, będą potrzebowali sposobu, aby zweryfikować, że jesteś tak dobry, jak mówisz.

Test biegłości językowej jest prawie doskonałym rozwiązaniem tego problemu. Kiedy przystąpisz do testu i otrzymasz konkretny wynik, możesz go użyć jako dowód, że dobrze znasz język, przynajmniej do pewnego poziomu.

Nazywam to jednak rozwiązaniem "prawie doskonałym", ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wziął udział w teście, zdał go i nigdy więcej nie używał języka docelowego. Umiejętności językowe pogarszają się z czasem, więc wszystko, co może zrobić egzamin, to poświadczyć, że przynajmniej posiadłeś pewne umiejętności w przeszłości.

W każdym razie, egzaminy językowe mogą odpowiedzieć na pytanie "jak dobry jesteś" w obiektywny sposób. Pisemny dowód umiejętności językowych może być pomocny na wiele sposobów, nawet poza rozmowami kwalifikacyjnymi.

Spójrz na mnie, na przykład. Jestem osobą, która zarabia na życie szkoląc ludzi w nauce języków obcych. Zdałem również cztery egzaminy C2 (angielski, francuski, hiszpański i niemiecki).

Jeśli nie miałbym tych wyników jako dowodu, czy nie zmieniłoby to sposobu, w jaki oceniasz moje zdolności językowe lub porady, których udzielam?

Zobacz również