•   Czwartek, 25 lipca 2024
Poradnik

Poziomy znajomości języka angielskiego: Kompletny przewodnik pozwalający określić poziom znajomości języka angielskiego (i go poprawić)

"W zasadzie biegle posługuję się językiem angielskim".

Czy kiedykolwiek powiedziałeś to zdanie i zadałeś sobie pytanie? Co to w ogóle znaczy "w zasadzie biegle"? Czy oznacza to, że jesteś użytkownikiem poziomu C2 i osiągnąłeś już szczyt góry w nauce języka?

W rzeczywistości "biegłość" w języku angielskim zaczyna się kilka poziomów niżej niż C2! Wiemy o tym dzięki Europejskiemu Systemowi Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). CEFR to międzynarodowy system pomiaru umiejętności językowych, posługujący się skalą od A1 (początkujący) do C2 (mistrzowie języka).

Istnieje wiele bezpłatnych testów online, które pozwalają sprawdzić poziom znajomości CEFR. Można również przystąpić do oficjalnych testów biegłości językowej IELTS, które potwierdzą Twój poziom znajomości języka angielskiego na potrzeby pracodawców, szkół wyższych i uniwersytetów.

Ten przewodnik pomoże Ci porównać Twoje umiejętności z każdym poziomem znajomości języka angielskiego i oszacować, ile czasu zajmie Ci osiągnięcie każdego z poziomów. Poznasz również kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć kolejny cel. Zaczynajmy!

Poziomy znajomości języka angielskiego: krótki przegląd

Chcesz podnieść swój poziom znajomości języka angielskiego? Sprawdź ofertę prywatnych i grupowych kursów języka angielskiego online w Preply!

1. Początkujący: Poziom A1 wg CEFR

"I am Groot"
- Groot, Strażnik Galaktyki i użytkownik języka angielskiego na poziomie A1.

Co musisz wiedzieć o poziomie A1 języka angielskiego

Na poziomie A1, inaczej zwanym "superpoczątkującym", posiadasz bardzo ograniczoną znajomość języka. Jednak nadal będziesz w stanie radzić sobie w codziennych sytuacjach, używając powszechnie stosowanych wyrażeń i słownictwa (o ile sytuacja jest znajoma). Oznacza to, że będziesz w stanie poruszać się po Londynie, Vancouver czy Los Angeles - ale nie bez niezgrabnych interakcji i wielokrotnego otwierania Google Translate! Osoby uczące się języka angielskiego na poziomie A1 mówią powoli i z przerwami, szukając odpowiedniego słowa, więc nawiązanie prawdziwej rozmowy może wymagać nieco cierpliwości od rodzimych użytkowników języka.

Zakres słownictwa na tym poziomie wynosi około 700 słów. Może się to wydawać dużo, ale jest to zaskakująco niewielka ilość, z którą można pracować. Potrzeba ok. 100 godzin z językiem angielskim, aby zdać egzamin Cambridge na poziomie A1.

Co można robić na poziomie A1

Na poziomie A1 osoby uczące się języka angielskiego potrafią:

 • Przedstawić się w prosty sposób, używając podstawowych zwrotów powitalnych i tematów rozpoczynających rozmowę (np. o pogodzie).
 • Rozumieć bardzo podstawowe wskazówki od tubylców.
 • Poruszać się po mieście, czytając proste znaki, plakaty i ogłoszenia.
 • pisać bardzo proste opisy swoich hobby i zainteresowań.

Wskazówki, jak osiągnąć poziom A1

Najlepszym sposobem na osiągnięcie biegłości na poziomie A1 jest zacząć się uczyć i trzymać się tego! Jeśli chodzi o zdobywanie nowych umiejętności, każdy musi zacząć od podstaw. Jednym z największych wyzwań jest wytrwanie w zadaniu i utrzymanie tempa. Na początku będziesz się wstydzić i . popełniać błędy. Ale jest to coś, co trzeba zaakceptować, aby podnieść swój poziom znajomości języka angielskiego. W tym momencie warto wypróbować kilka łatwych w użyciu aplikacji, takich jak Duolingo czy Babbel, które są przeznaczone dla osób naprawdę początkujących i przestają być tak pomocne, gdy osiągnie się poziom A2. Możesz wykorzystać słownictwo z tych aplikacji do stworzenia własnych flashcards.

2. Pre-Intermediate: CEFR poziom A2

"Try not. Zrobić lub nie zrobić. There is no try."
- Yoda, Mistrz Jedi i osoba posługująca się językiem angielskim na poziomie A2.

Co musisz wiedzieć o języku angielskim na poziomie A2

Na poziomie biegłości A2, czyli poziomie podstawowym, możesz brać udział w codziennych rozmowach i wyrażać swoje opinie, ale nadal w bardzo prosty sposób i tylko na znane Ci tematy. Na tym etapie zaczniesz naprawdę odkrywać czasy przeszłe i przyszłe, zagłębiać się w swoją historię ("Zanim tu przyjechałem, mieszkałem we Włoszech") i swoje ambicje ("W ciągu najbliższych 5 lat zamierzam założyć własną firmę"). Prawdopodobnie nadal będziesz prowadzić bardzo krótkie rozmowy i będziesz musiał polegać na partnerze, dla którego język ojczysty jest językiem ojczystym. Jednak doświadczenie rodzimego użytkownika języka będzie o wiele łatwiejsze niż w przypadku użytkownika A1!

Kiedy osiągniesz poziom A2, powinieneś dysponować słownictwem roboczym obejmującym około 1500 słóworaz solidne zrozumienie gramatyki. Potrzeba na to ok. 180-200 godzin nauki języka angielskiego, aby zdać egzamin Cambridge na poziomie A2.

Co można robić na poziomie A2

Na poziomie biegłości A2 osoby uczące się języka angielskiego mogą:

 • Rozmawiać z osobami posługującymi się językiem angielskim oraz nawiązywać kontakty z anglojęzycznymi kolegami na znane tematy.
 • Rozumieć wolne, często używane wyrażenia w takich dziedzinach, jak zakupy, rodzina i zatrudnienie.
 • pisać w prostych zdaniach o sprawach związanych z bieżącą potrzebą oraz podstawowe opisy dotyczące rodziny i przyjaciół.
 • Czytać krótkie, proste teksty zawierające słownictwo o wysokiej częstotliwości i powszechnie używane wyrażenia międzynarodowe.

Wskazówki, jak osiągnąć poziom A2

Mimo że poziom A2 jest technicznie wciąż "poziomem początkującym", aby go osiągnąć, należy pokonać znaczną część drogi. W tym momencie powinieneś już zacząć prowadzić (nieskomplikowane) rozmowy! Świetna rada: ucz się tematów rozmów, które prawdopodobnie pojawią się w codziennym życiu - innymi słowy, angielski na przetrwanie. Skutecznym sposobem nauki jest również przygotowanie sobie "cheat sheet" lub dziennika ze wszystkim, co można powiedzieć w podstawowej rozmowie, np. informacje o sobie, swoim hobby, jakie restauracje polecasz itp. Na tym etapie powinieneś również poważnie przyjrzeć się koniugacji czasowników oraz czasom przeszłym i przyszłym.

3. Poziom średniozaawansowany: Poziom B1 wg CEFR

"Szary Robak" napawa mnie dumą, to szczęśliwe imię. Imię, z którym się urodziłem, było przeklęte".
- Szary Robak, Nieskalany Wojownik i (do końca 8. sezonu) osoba posługująca się językiem angielskim na poziomie B1.

Co trzeba wiedzieć o poziomie B1 języka angielskiego

Krok między poziomem A2 a B1 jest duży i oznacza, że osiągnąłeś pewien stopień pewności siebie w języku angielskim. Na tym poziomie można wchodzić do sklepów odzieżowych i restauracji i nie mieć żadnych problemów ze spełnianiem próśb personelu. Jednak podczas rozmów na znane Ci tematy, zdania będą wydawać się wolne i nadal będziesz mieć pewne trudności. Na tym poziomie uczniowie opanowali już podstawy, ale nadal nie są w stanie pracować lub uczyć się wyłącznie po angielsku. Potrafisz jednak radzić sobie z problemami życia codziennego, takimi jak wchodzenie w rozmowy, do których się nie przygotowałeś, lub radzenie sobie z problemami, które pojawiają się podczas podróży.

Kiedy osiągniesz poziom B1, powinieneś dysponować słownictwem roboczym obejmującym ok. 2500 słówi potrafisz przypomnieć sobie około połowy z nich z pewną szybkością. Potrzeba na to ok. 350-400 godzin z językiem, aby zdać egzamin Cambridge na poziomie B1.

Co można robić na poziomie B1

Na poziomie B1 osoby uczące się języka angielskiego potrafią:

 • Opisywać doświadczenia i pragnienia.
 • Słuchać i rozumieć angielskie programy telewizyjne, ale nadal potrzebne są angielskie napisy.
 • śledzić fabułę w dość prostych angielskich opowiadaniach i rozumieć rozumieć, co dzieje się w wiadomościach.
 • Pisać proste teksty na tematy, które są nam znane lub nas osobiście interesują.

Wskazówki, jak osiągnąć poziom B1

Aby stać się średnio zaawansowanym użytkownikiem języka angielskiego, najważniejszą wskazówką jest potraktowanie nauki bardziej poważnie i zaplanowanie regularnej, wymagającej dużego zaangażowania rutyny w nauce. 10 minut dziennie jest w porządku, ale 30 minut to o wiele lepiej! W ten sposób zaczniesz widzieć szybsze i bardziej satysfakcjonujące rezultaty. Aby przekroczyć próg między poziomem początkującym a średnio zaawansowanym, powinieneś także przyjrzeć się swoim stałym błędom i starać się je po kolei eliminować. Rozmowa z native speakerem, np. korepetytorem języka angielskiego online może pomóc Ci wskazać typowe błędyi opracować plan ich wyeliminowania. Aby poszerzyć zasób słownictwa, warto dodać do swojego banku słów więcej zwrotów. Możesz ułatwić sobie konwersację, ucząc się "bloków" języka angielskiego, takich jak całe zdania, kolokacje lub czasowniki frazowe, zamiast samych słów.

Potrzebujesz pomocy w utrzymaniu motywacji i trzymaniu się planu?
Przeczytaj nasz przewodnik i stwórz swój idealny plan nauki.

4. Poziom średniozaawansowany (Upper-Intermediate): CEFR poziom B2

"Obrazić Dobby'ego? Dobby słyszał o pańskiej wielkości, sir... ale nigdy nie został poproszony przez czarodzieja, by usiadł jak równy z równym."
- Dobby, House Elf i osoba posługująca się językiem angielskim na poziomie B2.

Co musisz wiedzieć o języku angielskim na poziomie B2

Witamy w świecie podstawowej znajomości języka angielskiego! Na poziomie B2 zbudowałeś pewność siebie i kontrolę podczas mówienia, pisania, słuchania i czytania po angielsku. Ten poziom języka angielskiego jest wystarczająco dobry, aby funkcjonować w anglojęzycznych miejscach pracy, szkołach i na uczelniach wyższych. Oczywiście, Twój angielski ma swój własny smak lub akcent i z pewnością nie jesteś jeszcze gotowy do wygłoszenia przemówienia na temat filozofii kantowskiej. Jednak posiadasz już umiejętności językowe, które pozwolą Ci wygodnie mieszkać w kraju anglojęzycznym i pracować w anglojęzycznym biurze.

Kiedy osiągniesz poziom B2, powinieneś dysponować słownictwem roboczym obejmującym ok. 4000 słów. Potrzeba na to ok. 500-600 godzin z językiem, aby zdać egzamin Cambridge na poziomie B2.

Sprawdź swój poziom znajomości języka angielskiego. Rozwiąż ten 5-minutowy test, aby sprawdzić, jak blisko jesteś osiągnięcia swoich celów związanych z nauką języka. Rozpocznij test

Co można robić na poziomie B2

Na poziomie biegłości B2 osoby uczące się języka angielskiego potrafią:

 • Brać aktywny udział w dyskusjach w znanych kontekstach oraz przedstawiać odpowiednie wyjaśnienia i argumenty.
 • Rozumieć standardową wypowiedź mówioną w normalnym tempie, pod warunkiem, że temat jest w miarę znany.
 • Rozumieć główne myśli podczas czytania złożonego tekstu, a także współczesnej prozy literackiej, artykułów i raportów.
 • Pisać zrozumiałe, szczegółowe teksty na tematy związane z własnymi zainteresowaniami lub dziedziną wiedzy.

Wskazówki, jak osiągnąć poziom B2

Na poziomie średnio zaawansowanym postępy w nauce języka angielskiego zaczynają sprawiać wrażenie spowolnienia. Jest to tak zwane plateau w nauce języka. Mówiąc prościej, aby osiągnąć poziom biegłości B2 i poczuć silną poprawę, powinieneś zacząć podejmować więcej ryzyka. Oznacza to mówienie na nieznane tematy, pisanie artykułów po angielsku i zmuszanie się do poszerzania wiedzy o języku. Na tym etapie należy zwrócić uwagę na to, jak rodzimi użytkownicy brzmią bardziej naturalnie, jak konstruują zdania, używają idiomów i omawiają bardziej złożone tematy.. Należy również zwrócić uwagę na to, gdzie popełniamy błędy lub gdzie "to zdanie" mogłoby brzmieć bardziej naturalnie. Ważne jest, by zwracać większą uwagę na to, gdzie popełniamy błędy, niż kiedykolwiek wcześniej!

5. Poziom zaawansowany: Poziom CEFR C1

"Ludzie pewni siebie mają taki sposób noszenia się, który sprawia, że inni bardziej ich pociągają".
- Sofia Vergara, aktorka i osoba posługująca się językiem angielskim na poziomie C1.

Co musisz wiedzieć o poziomie C1 języka angielskiego

C1 to zaawansowany poziom języka angielskiego. Użytkownicy poziomu C1 mogą z łatwością mówić po angielsku i rozumieć ten język w całej (prawie!) jego złożoności. Na tym poziomie będziesz w stanie prowadzić dłuższe rozmowy, nawet na nieznane Ci tematy. Będziesz również rozumieć dłuższe teksty w języku angielskim. Na tym etapie można posługiwać się językiem angielskim na co dzień w celach biznesowych i akademickich. Jeśli B2 jest tym, co wielu uważa za "płynność", to C1 jest płynnością z większą ilością niuansów i zrozumieniem. Na poziomie C1 można rozumieć subtelne żarty w języku i wyrażać się za pomocą barwnych, rodzimych zwrotów.

Kiedy osiągniesz poziom C1, powinieneś dysponować słownictwem roboczym składającym się z około 8000 słów - prawie dwa razy więcej niż na poziomie B2! Potrzeba na to ok. 700-800 godzin z językiem, aby zdać egzamin Cambridge na poziomie C1.

Co można robić na poziomie C1

Na poziomie biegłości C1 osoby uczące się języka angielskiego potrafią:

 • Płynnie wyrażać myśli i prowadzić prezentacje w tym języku.
 • Rozumieć subtelne żarty i ukryte znaczenia w rozmowie.
 • Rozumieć szeroki zakres trudnych, dłuższych tekstów.
 • pisać obszerne teksty na różne tematy, a także z łatwością poruszać tematy nieznane.

Wskazówki, jak osiągnąć poziom C1

Doskonałym sposobem na przeskok do poziomu C1 jest nauka nowych umiejętności, z wykorzystaniem języka angielskiego jako narzędzia do zdobywania informacji! Na przykład, możesz wziąć udział w kursie i i podnieść swoje kwalifikacje pod kątem kariery zawodowej lub celów osobistych, jednocześnie podwajając swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego. W ten sposób nie tylko nauczysz się nowej umiejętności, ale także poznasz mnóstwo słownictwa związanego z tym tematem. Będziesz mógł pracować ze zwrotami, których tam używasz i przekształcić je w swoje aktywne słownictwo. Aby stać się aktywnym uczniem, zapisz w notatniku lub w aplikacji flashcard 5 wyrażeń, które usłyszysz lub przeczytasz w kursie. Następnie przećwicz użycie każdego z tych wyrażeń lub zwrotów na 5 różnych sposobów.

6. Opanowanie umiejętności: Poziom CEFR C2

"'Podobno, a przynajmniej tak słyszałem, niektórzy oczekują, że moje wystąpienie utoruje drogę do fundamentalnej reformy architektury europejskiej, która zaspokoi wszelkie domniemane lub rzeczywiste życzenia Brytyjczyków. Obawiam się, że czeka ich rozczarowanie"".
- Angela Merkel, kanclerz Niemiec i osoba posługująca się językiem angielskim na poziomie C2.

Co należy wiedzieć o poziomie biegłości C2 w języku angielskim

Znajomość języka angielskiego na poziomie C2 jest najwyższym poziomem znajomości języka angielskiego, a zatem zasługuje na miano "mistrzostwa". Oznacza to, że użytkownik języka angielskiego jest na poziomie podobnym do rodzimego użytkownika języka (ale nie całkiem "rodzimym"), z pełną pewnością siebie i kontrolą nad językiem. Użytkownicy języka angielskiego na poziomie C2 swobodnie piszą i mówią na każdy temat, wyrażając się w sposób zniuansowany i spójny. Potrafią również bez przeszkód czytać i rozumieć wypowiedzi. Poziom C2 oznacza, że napotkasz bardzo niewiele (jeśli w ogóle) ograniczeń w prowadzeniu codziennego życia w języku angielskim, a posługiwanie się nim w środowisku akademickim lub zawodowym będzie dla Ciebie niezwykle komfortowe.

Kiedy osiągniesz poziom C2, powinieneś dysponować słownictwem roboczym obejmującym ok. 16000 słów. Potrzeba na to ok. 1000-1200 godzin z językiem, aby zdać egzamin Cambridge na poziomie C2.

Co można robić na poziomie C2

Na poziomie biegłości C2 osoby uczące się języka angielskiego potrafią:

 • Wyrażać się spontanicznie i płynnie oraz pewnie radzić sobie z wrogimi pytaniami.
 • Pisać spójnie i zwięźle, z umiejętnością podsumowywania informacji w celu zbudowania wyczerpujących argumentów.
 • Z łatwością rozumieć wszystko, co usłyszą w języku.
 • szybkiego czytania złożonych, technicznych tekstów.

Wskazówki, jak osiągnąć poziom C2

Kluczem do osiągnięcia poziomu biegłości C2 jest całkowite włączenie języka do swojego życia. Codzienne używanie go i rozmowy z rodzimymi użytkownikami języka przyspieszą ten proces i sprawią, że szybciej osiągniesz poziom C2. Wyjdź poza swoją strefę komfortu i znajdź się w sytuacjach, w których będziesz musiał spontanicznie używać języka, takich jak debaty, imprezy, a nawet randki. W końcu nie będziesz już musiał myśleć o rozmowach z wyprzedzeniem. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu może być przeniesienie się do kraju anglojęzycznego, w którym nie będziesz mógł używać swojego języka ojczystego. To zmusi Cię do szybkiego przystosowania się! Jeśli jednak szukasz nieco mniej radykalnych metod, możesz zaplanować regularne sesje z native speakerem?

Osiąganie celów związanych z biegłością w języku angielskim

Poziomy biegłości językowej CEFR są świetnym narzędziem do pomiaru Twoich obecnych umiejętności językowych. Należy jednak pamiętać, że wiele z liczb podanych w tym artykule - liczba godzin i zasób słownictwa - opiera się na średnich. Postępy mogą być szybsze lub wolniejsze, w zależności od tego, jak często masz kontakt z językiem i ile czasu poświęcasz na naukę.

Niezależnie od okoliczności, aby poprawić swoje umiejętności językowe, potrzeba czasu, starannego planu i skutecznych środków. Nie ma drogi na skróty. Jeśli potrzebujesz pomocy po drodze, korepetytor Korepetytor Preply może pomóc Ci w stworzeniu indywidualnego planuJeśli będziesz potrzebował pomocy, korepetytor Preply pomoże Ci stworzyć indywidualny plan nauki, a także udzieli wskazówek i pomoże w ćwiczeniach, dzięki czemu szybciej osiągniesz postępy. Przed pierwszą lekcją możesz nawet rozwiązać 30-minutowy test, aby sprawdzić swój aktualny poziom znajomości języka angielskiego. Pomoże to korepetytorowi spersonalizować zajęcia i pomoże Ci osiągnąć zamierzone cele.

Mimo że nauka języka angielskiego wydaje się trudna, jest to naprawdę ekscytująca podróż. Dzięki niej otworzysz swój świat na tak wiele sposobów... Wyostrzysz swój umysł, zdobędziesz umiejętności zawodowe na całe życie i zrozumiesz bogactwo różnych kultur. Czas zacząć!

[subscription_form]

Najczęściej zadawane pytania dotyczące poziomów języka angielskiego

Jakie są 3 poziomy zaawansowania w nauce języka angielskiego?

Trzy poziomy nauki języka angielskiego to poziom początkujący, średniozaawansowany i zaawansowany. Jednym z najczęściej stosowanych na świecie standardów języka angielskiego jest standard CEFR, który dzieli biegłość językową na 3 szersze poziomy (A, B i C) oraz 6 bardziej szczegółowych poziomów (A1, A2, B1, B2, C1 i C2). Oto jak są one podzielone:

Poziom biegłości CEFR Opis
Początkujący A1 Potrafisz używać prostych zwrotów dla zaspokojenia podstawowych potrzeb i możesz prowadzić podstawowe interakcje, pod warunkiem, że druga osoba mówi wyraźnie.
Poziom średnio zaawansowany (Pre-Intermediate) A2 Potrafisz używać języka angielskiego do wykonywania codziennych zadań i czynności. Potrafisz także zrozumieć typowe wyrażenia związane z takimi tematami jak informacje osobiste czy zatrudnienie.
Średniozaawansowany B1 Potrafisz prowadzić proste rozmowy na znane Ci tematy. Na poziomie B1 można powoli opisywać niektóre ze swoich doświadczeń oraz radzić sobie w większości sytuacji w podróży.
Poziom średnio zaawansowany wyższy B2 Potrafisz pewnie porozumiewać się na wiele tematów. Większość rozmów odbywa się na poziomie B2, dzięki czemu można bez trudu i spontanicznie rozmawiać z tubylcami. Potrafisz również zrozumieć główne myśli zawarte w tekstach na tematy, które są Ci znane.
Zaawansowany C1 Potrafisz płynnie wypowiadać się w niemal każdej sytuacji, bez potrzeby szukania dodatkowych sformułowań. Potrafisz wykonywać złożone zadania w języku angielskim związane z pracą i nauką. Potrafisz także formułować przejrzyste, szczegółowe teksty na trudne tematy.
Opanowanie C2 Posługujesz się językiem angielskim w sposób całkowicie opanowany. Potrafisz czytać, mówić i pisać na dowolny temat, wyrażać emocje lub opinie. Potrafisz rozróżniać subtelne odcienie znaczeniowe języka nawet w bardziej złożonych sytuacjach.

Jaki poziom oznacza płynną znajomość języka angielskiego?

Zazwyczaj uznaje się, że płynność zaczyna się na poziomie C1, a pełną płynność osiąga się na poziomie C2.

Jak mogę ocenić swój poziom znajomości języka angielskiego?

Najprostszym sposobem, aby ocenić swój poziom znajomości języka angielskiego, jest wypełnienie testu biegłości językowej, który obejmuje podstawowe obszary ogólne, takie jak czytanie, słownictwo i gramatyka. Możesz znaleźć darmowy test online lub bardziej rozbudowane testy, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć, na jakim poziomie są Twoje umiejętności.

Zobacz również